Avusturya’nın başkenti Viyana, Orta Avrupa şehirleri arasında asaletiyle bir yıldız gibi parlıyor. Viyana, görkemli yapıları, yaşam kalitesi ve gastronomi zenginlikleriyle dünyanın en özel şehirleri arasında yer alıyor. Burası sanatın, mimarinin ve müziğin başkenti. Viyana gezilecek yerler açısından sadece tarihi yapılarla sınırlı değil. Aynı zamanda yeme içme özellikleriyle önemli bir şehir.

Viyana’da Görmeniz Gereken Yerler Nelerdir?

Orta Avrupa turlarının ikinci durağı olan Viyana, yaşam standartları açısından dünyada ilk üçte yer alıyor. Ekonomi gücünün yüksek olduğu şehrin caddeleri, mimari yapıları, restoranları gibi birçok unsurla kendine has bir yapısı var. Zengin tarihin yanı sıra sanatın da merkezi olan Viyana’da, klasik müziğin, resmin ve heykelin en özgün halini bulabilirsiniz. Dünyanın en güzel şehirlerinden olan Viyana’da şimdi gezilecek yerleri mercek altına alalım. Bu şekilde güzel bir Viyana turu yapabilirsiniz.

Hofburg Sarayı

Viyana’da yüzyıllardır hüküm süren Habsburg Hanedanlığı’nın kışlık saray olarak kullandığı yerdir. Günümüzde hala devlet adamlarını içinde barındırır. Şehrin tam merkezinde yer alan sarayın içinde çeşitli müzeler de yer almaktadır. Sarayın önünde Kral Franz Joseph’in heykeli yer almaktadır. Bir zamanlar imparatorların konutu olan saray, şimdi çağdaş yapılarla genişletilmiş.

Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı, Habsburg Hanedanlığı’nın yazlık saray olarak kullandığı yerdir. Şehrin biraz dışında kalan sarayın içi ve dışı muhteşem güzelliklerle dolu. Özellikle sarayın arka tarafında yer alan bahçe, dünyanın en iyi peyzaj çalışması olarak gösterilir. Geniş bir alana yayılan bahçede gezebilirsiniz. Ayrıca, arka tarafta yer alan heykelleri de yakından incelemenizi öneririm. Sarayın içinde de kraliyet yaşantısını yakından görme şansını yakalıyorsunuz. Yemek odalarından, Kraliçe Sisi’nin bakım odalarına kadar birçok yere hayran kalacaksınız.

Aziz Stefan Katedrali

Şehirde mimari yapısıyla dikkat çeken kiliseler bulunuyor. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise Stephans Katedrali. Burası, şehrin simgesi durumunda. Kilisenin içi de etkileyici güzellikte. Bölgedeki ilk kilise olan bu katedral aynı zamanda dünyaca ünlü müzisyen Mozart’ın cenaze törenine de ev sahipliği yapmış.

Belvedere Sarayı

Belvedere sarayı Viyana’nın önemli saraylarından biridir. Saray şehrin biraz dışında kalsa da görülmeye değer bir saraydır. Saray prince Eugen’in evi olarak tasarlanmıştır. Sarayın içerisinde ayrıca belvedere müzesi de yer almaktadır. Sarayın diğer bir özelliği ise 2. Dünya savaşı sırasında Avusturya’ya özgürlük kapılarını açan antlaşma bu sarayda imzalanmıştır.

Bu saray Viyanalılar için önemli olan prens Eugen’e hediye edilmiştir. Eugen ise bu hediyenin karşılığını osmanlılardan Belgrad’ı alarak vermiştir. Bu zafer zaten Eugen’in şanına şan katmıştır. Savaşta kazandıklarını ise genelde sanat için harcamıştır.

Sarayı gezmeye gittiğinizde sarayın iki bölüme ayrıldığını göreceksiniz. Bu yukarı belvedere sarayı ve aşağı belvedere sarayıdır. Yukarı belvedere sarayında daha çok kalıcı eserler sergilenirken aşağ belvedere sarayında ise geçici eserler sergilenmektedir. Sarayda son derece önemli resimler ve heykelelr sergilenmeketdir.

Prater Dönme Dolabı

Efsane film The Third Man (Üçüncü Adam)’da görünmesi ile ününe ün katan dönme dolap, Prater semtinin simgesi niteliğindedir. 1897 yılında ilk açılışı yapılan dönme dolap, 2008 yılı itibariyle yenilendi. Dönme dolabı kullanarak 200m yükseklikten Tuna manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Maria Theresia Meydanı

Şehrin merkezinde yer alan bu meydan, turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerin başında geliyor. Meydanın ortasında “Avrupa’nın Anası” olarak adlandırılan Maria Theresia ve komutanlarının heykelleri yer alıyor. Meydan ayrıca önemli iki müzeye de ev sahipliği yapıyor. Doğa Tarihi Müzesi ile Güzel Sanatlar Müzesi’ni günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.

Albertina Müzesi

Avrupa’nın sanat ve kültür başkenti olan Viyana’nın en değerli müzelerinden olan Albertina Müzesi, üç büyük koleksiyondan oluşan arşiviyle, dünyanın en büyük ve değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Albertina Müzesi, 65.000’den fazla çizimin yanı sıra ağaç baskı, taş baskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser koleksiyonlarından birine sahip.

Albertinaplatz Meydanı’nda bulunan müze binası, ilk olarak on yedinci yüzyılda Taroucca Sarayı olarak inşa edilmişse, daha sonra el değiştirerek Habsburg Dükü Albert’in “Albertina Sarayı” olarak anılmaya başlanmış. Zamanla geçirdiği yenileme ve değiştirmelerle saray, salon ve etrafında konuşlanan pek çok daire, klasik Avusturya mimarisinin ve bezeme sanatının en şaşalı örneklerinden biri olmuş.

Üç bölümden oluşan Albertino Müzesi’nin ilk bölümünde; Geç Gotik Çağ’dan günümüz sanatına uzanan 50.000’e yakın çizim ve bir milyonu aşkın baskı eserin içinde Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albrecht Dürer, Rembrandt ve Rubens’in yanı sıra Lorrain, Delacroix, Manet ve Cézanne ile birlikte Schiele, Klimt, Kokoschka, Warhol, Rauschenberg ve Baselitz gibi sanatçıların işleri bulunuyor.

Donauturm

1964 yilinda viyana sehrinden gecen tuna nehri kenarina insaa edilmis ve 165 m uzunlugundaki kule. viyanayi panoramik olarak görebildiginiz bu kuleden tuna nehrini boydan boya görebilme imkanida yakalamis oluyorsunuz. viyana gezmek icin gelenlerin mutlaka ugramasi gereken yer.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...