20. yüzyıldan bu yana günden güne popülaritesini arttıran şehir, günümüzde Avrupa’nın en popüler şehirleri arasındadır. Her yıl yaklaşık 4 milyon turist ağırlayan Prag, Orta Avrupa’nın mimari açıdan en güzel şehirlerinden biri olma özelliğine de sahiptir. Böyle güzel bir şehir olan Prag’da gezilecek yerler ise bir hayli fazladır.

Prag gezilecek yerler açısından da bir çok zenginliği bir arada barındırmaktadır. Birçok tarihi yapının yer aldığı ve en güzel ortaçağ kentlerinden biri olarak gösterilen Prag’da her zevke göre gezilecek bir çok yer bulunmaktadır.

Şehrin ortasından geçen Vltava Nehri ile köprüleri, kanalları, mistik havası, mimari eserleri ile Prag gezginlere birçok gezi alternatifi sunuyor.

Yüzölçümü bakımından çok geniş bir alana yayılmayan Prag, geziniz esnasında her yeri kolayca gezmenizi sağlıyor. Şehirde yer alan önemli noktalar genellikle birbirine yakın konumda yer aldığından, Prag seyahatiniz esnasında yapacağınız gezi planı ile tüm şehri rahatça gezebilirsiniz.Eşsiz mimarisi ve tarihi ile ziyaretçilerine mükemmel bir tatil sunan Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesi ile sizi baş başa bırakıyoruz…

Prag’da Gezilecek Yerler

 

1.Barut Kulesi (Powder Tower)

Prag’da bulunan en eski kapılardan biri olan kule, ilk kez 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kulenin hasar görmesi sonucunda 15. Yüzyılda restorasyonu yapılmış, 17. Yüzyıl da ise barut depolamak için kullanılmıştır. İsmini de buradan alan Barut Kulesi, bir köprü vasıtasıyla Kral II. Vladislav ‘ın sarayına giden köprü ile 1475 yılında birleştirilmiştir. Eski saray şimdi Belediye Sarayı olarak kullanılmaktadır. Kulenin için bulunan 186 merdiveni çıkmayı göze alırsanız Prag’ın harika manzarasını kuleden izleme imkanına sahip olabilirsiniz.

2.Dans Eden Ev (Dancing House)

Dans Eden Ev, Prag’da mutlaka görülmesi gereken farklı mimariye sahip bir yapıdır. Uzaktan bakıldığı zaman dans eden bir çifti andıran yapı, Çek mimar Valdo Milunic ve Kanadalı Frank Gehry tarafından tasarlanmıştır. Vltava Nehri’nin ve Resslova Caddesi’nin kıyısında bulunan Dancing House, 7. katta Celeste adlı halka açık bir fransız restoran haricinde özel bir ofislerin bulunduğu bir bina olarak hizmet vermektedir.

Dans Eden Ev, çevresinde bulunan gotik ve barok mimarinin en güzel örneklerinin aksine modern mimarinin en farklı öğelerinden biridir. Çevresinde bulunan yapıların zıttı bir mimaride olması sebebiyle yapımı sırasında halkın tepkisini alarak tartışmalara sebep olmuştur. Sizin de yolunuz Prag’a düştüyse mutlaka Dans Eden Ev’i ziyaret ederek modern mimarinin en farklı öğlerinden biri olan yapıyı görmenizi öneririz.

3.Mala Strana

Eski Kent Meydanı’ndaki Charles Köprüsü’nün diğer ucunda Malá Strana veya Lesser Town bölgesi bulunur. Malá Strana’nın en önemli özelliği ise neredeyse tüm yapıların barok mimari özelliğinde yapılmış olmasıdır. Bu bölgenin tarihi 1257 yılına kadar uzanmaktadır. Bölgede bulunan önemli yapılar arasında Aziz Nicholas Kilisesi ve Wallenstein Sarayı bulunmaktadır.

Bölge, saraylar, kiliseler, meydanlar, parklar, bahçeler ve diğer pek çok yere de ev sahipli yapmaktadır.

4.Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Prag’ın iki ana meydanından biri olan Wenceslas Meydanı, şehrin kalbinin attığı en önemli meydanıdır. 1348’de IV. Charles tarafından Prag’ın at pazarı olarak kullanılan Wenceslas Meydan, New Town’da bulunmaktadır. Barlara, gece kulüplerine, restoranlara, otellere, mağazalara ve bankalara ev sahipliği yapan meydan, kentin eğlence, gece hayatı en popüler noktasıdır.

Eski Kent Meydanı ve Charles Köprüsüne yaklaşık beş dakikalık yürüme mesafesinde olduğu için Wenceslas Meydanı Prag’ın en merkezi bölgesi konumundadır. Prag’da bulunan üç metro hattı da bu meydanda buluşmaktadır. Wenceslas Meydanı, büyük Ulusal Müze ve Prag Devlet Operası’nın ev sahipliği yapmaktadır.

5.Tyn Kilisesi

Staromestske namesti meydanında bulunan en güzel yapılardan biri olan Tyn kilisesi, gotik mimari ile yapılan Prag’daki bir çok yapıdan biridir. Kilisenin inşasına 14. yüzyılda başlamasına rağmen 1511 yılında tamamlanmıştır. Kilisenin dış mimarisinde gotik öğeler kullanılmasına rağmen kilisenin iç mimarisi barok etkileri taşımaktadır.

Kilise, Prag’daki bütün yüksek kesimlerden görünmekle birlikte bu yüksek yerler hangisine çıkarsanız çıkın Prag’da mutlaka görülmesi gereken yerleri de bir arada görmeniz mümkün olacaktır.

6.Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali, Prag Kalesi’nde yer alan en önemli yapıdır. 1344 yılında inşa edilen katedral yapıldığı günden günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri olmuştur. Gotik üsluba sahip şehrin bu güzel katedrali içinde yer alan ve Hz. Meryem’in tasvir edildiği vitraylar da şaşırtıcı derecede güzel olmakla birlikte kesinlikle görmeniz tavsiye edilir. Ayrıca Katedralde IV. Charles, dört karısı, Bohemya’nın eski kralı Jiri z Podebrad’ın mezarları bulunmaktadır.

7.Astronomik Saat

Prag Eski Şehir Meydanı‘nın en önemli yapılarından biri de  Astronomik Saat’tir. Saat, aynı zamanda saatçi ve matematik profesorü olan Hanus tarafından yapılmıştır. 1410 yılında yapılan saat 600 yıl boyunca sürekli tamir edilerek çalışmayı sürdürmüş ve bir çok bakımdan geçirilmiştir. Saat böyle bir hikayeye sahip olunca dünyanın en eski üçüncü saati olma özelliğine de sahip olmaktadır.

Saatin üzerinde yer aldığı Eski Şehir Meydanı, şehrin en önemli gezi noktalarından biridir. Astronomik Saat’te her saat başı gerçekleşen ufak gösteri turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Bu gösteride, çan çalmaya başlar; havariler ortaya çıkar, gotik heykeller hareket eder, bir horoz ve trompet sesi ile şov son bulur. Bu şov Prag’da bulunan turistler tarafından dikkatle takip edilmektedir. Siz de saat başında burada bulunarak önce gösteriyi seyredebilir daha sonrasında saat kulesine çıkarak şehre tepeden bakma fırsatını bulabilirsiniz.

8.Prag Kalesi

Şehrin üzerinde yükselen Prag Kalesi, tek bir savunma binasından çok daha geniş bir yapı olarak göze çarpmaktadır. Kale, kraliyet sarayı, katedral, üç adet kilise, bir bazilika, bir manastır, savunma kuleleri, kraliyet ahırları, ustaların çalıştığı küçük dükkanlar ve muhteşem bahçelerden oluşmaktadır. Prag Kalesi, 9. yüzyılda ahşap bir kale olarak yapıldı; 11. yüzyılda bir kraliyet sarayı ve 14. yüzyılda St. Vitus Katedrali’nin eklenmesi ile birlikte gotik mimarinin de en mükemmel örneklerinden biri halini almıştır. Prag Kalesi seyahatiniz esnasında Prag’da gezilecek yerler listesinin en başlarında mutlaka yer almalıdır.

9.Eski Şehir Meydanı

Wenceslas Meydanı ile Charles Köprüsü arasında yer alan Prag Eski Şehir Meydanı yaz aylarında hem yerel halk hem de turistler tarafından büyük ilgi gören bir meydandır. Çek Cumhuriyeti’nin tarihini ve mimarisini görmek için Old Town’ı mutlaka görmelisiniz. Meydan, romanesk, barok, gotik ve rönesans mimarisine ait bir çok muhteşem yapıyı barındırmaktadır. Çevresinde birçok hediyelik eşya satan dükkan ve restoranın da olduğu meydanda ister alışveriş yapın ister birbirinden güzel kafelerde zaman geçirin mutlaka keyif alacaksınız.

 10.Karl Köprüsü (Charles Bridge)

 

Kral IV. Charles tarafından1342’de bir sel baskını sonucu yıkılan Judith Köprüsünün yerine 1357 yılında yapılan Karl Köprüsü, üzerinde bulunan barok heykelleri ile türünün en güzel örneklerindendir. Turistler tarafından büyük ilgi gören köprü üzerinde, çeşitli hediyelik eşyalar satan insanlar, şovlar sergileyen insanlar ve kendi halinde dilencilere rastlamak mümkündür.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...