Fransa’nın başkenti olan Paris, uzun yıllardan beri Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir. Paris, “aşk şehri” ve “ışıklar şehri” gibi isimlerle de anılmaktadır. Günümüzde iş, moda, eğlence, sanat ve kültür alanlarında dünyanın önde gelen merkezlerinden biri olması sebebi ile Paris’te gezilecek yerler de bir hayli kapsamlıdır.

Paris diyince aklınıza sadece şehrin dünyaca ünlü yapıtları, müzeleri ve katedralleri gelmesin. Moda Başkenti olarak da bilinen Paris, Yves Saint-Laurent, Lancôme, L’Oréal ve Christian Dior gibi dünyanın en iyi tasarımcılarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin alışveriş alanı, alışveriş merkezlerinden açık hava pazarlarına, butikler ve bit pazarlarına kadar uzanıyor.

Paris seyahatinizi herhangi bir Paris turu eşliğinde yapmıyorsanız, kendi planlamanız ile hareket edeceğiniz bu seyahatte rehbere ihtiyacınız olacak. İşte bu seyahatiniz sırasında size eşlik edecek Paris gezilecek yerler listesi ile seyahatinizde zaman kazanacak hem de şehrin karmaşasına daha kolay alışacaksınız.

Paris’te Gezilecek Yerler Listesi

 Moulin Rouge

1889 yılında Eyfel Kulesi ile aynı sene açılan Moulin Rouge, Fransa’nın en eski ve en ünlü eğlence mekanlarından biridir.. Fransa’nın en ünlü simgesi Eyfel Kulesi’nin yapıldığı yıl olarak bilinir.

Paris seyahatiniz esnasında Moulin Rouge’yi görmek istiyorsanız akşam saatlerinde görmenizi tavsiye ederiz.

Yüz yılı aşkın süredir kalitesini bozmadan iş yapmaya devam eden bu kulübün şovunu izlemek için de kişi başı 75 ile 125 EURO arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. İzleyeceğiniz şov, görkemli kostümler, sahne ve ışıklandırma eşliğinde bir tür revü gösterisi, Fransızların meşhur kankan dansından örnekler ve benzeri dans şovlar olacaktır.

 Conciergerie

Conciergerie, 10. yüzyılda, Fransız krallarının ana sarayı olarak inşa edilmiştir. Büyük Salonu, zamanında Avrupa’nın en büyük salonlarından biriydi; Sarayda 2.000 kişi kapasiteli bir yemek salonu bulunmakla birlikte türünün ilk örneklerindendir.

Saray, 14. yüzyılda hapishaneye dönüştürüldü. Hapishaneye dönüştürüldüğü zaman burada cezasını çekenler arasında, Marie Antoinette ve Madame du Barry’nin de vardır. Bugün Conciergerie, Paris’te popüler bir turistik cazibe merkezi olmakla birlikte, aynı zamanda mahkeme olarak da hizmet edilen bir bölümü vardır.

 Pantheon

Roma’da bulunan Panteon’dan sonra yapılan ve ondan esinlenerek yapılan kilisenin, yapımına 1758 yılında başlanmış ve 31 yıl süren inşaat sonucunda 1789 yılında açılmıştır.

Paris’de gezilecek yerler arasında en üst sıralarda yerini alacak Panteon’u dışarıdan seyretmek ve mimarisine hayran olmamak içten değil. Pantheon’un içerisini görmek isterseniz 9 euro ücret ödemeniz gerekitiğini hatırlatalım.

Dış mekanı kadar iç mekanı da büyüleyici olan Pantheon yapılış amacı kilise olması sebebiyle yüksek tavanlıdır. Pantheon’daki en etkileyici şeylerlerden biri, hiç kuşkusuz Foucault Sarkacıdır. Ünlü fizikçi Léon Foucault 1851’de, Pantheon’un kubbesinden aşağı sarkıttığı ünlü Foucault Sarkacı ile dünyanın kendi ekseni çevresinde dönüşünü kanıtlamıştır.

Mimari güzelliği dışında Pantheon’da sizi bekleyen bir başka sürpriz ise içinde bulunan anıt mezerlardır. Bu anıtlarda bulunanlar arasında, Voltaire, J.J. Rousseau, Victor Hugo, Émile Zola, Madame Curie, Alexandre Dumas bulunmaktadır.

 Disneyland Paris

Paris Disneyland, Los Angeles’da bulunan orjinali gibi, küçükten büyüğe herkesin keyifli vakit geçirebileceği bir tema parktır. Şehir merkezinden 32 km uzaklıkta yer alan Disneyland’da, otel, alışveriş ve golf ve bir çok eğlenceli aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. 1992’de kurulan ve Amerika dışındaki ikinci Disney parkı olan EuroDisney’in 2002 yılında açılan bir ortak park olan, TV ve sinema dünyasının en eğlenceli biçimde canlandırıldığı “Walt Disney Studios” bölümü de bulunmaktadır.

 Les Invalides

Les Invalides, Fransız ordusunu onurlandırmak için yapılan binalar arasında en kompleksidir. 1670 yılında yapılan yapı, savaş gaziler için yaptırılmış olup, bünyesinde hastane, müze ve kilise gibi bir çok yapı barındırır.

Bünyesinde barındırdığı Dome Kilisesi kompleksin en önemli yapısıdır. Bu kilise de ise Napolyon’un mezarını bulunmaktadır.

 Champs-Elysées (Şanzalize Caddesi)

Şanzelize caddesi Paris’te gezilecek yerlerin en başında gelmektedir. Bu cadde dünyadaki en güzel caddelerdin biridir.Yaklaşık bir kilometre uzunluğunun üzerinde olan cadde, Arc de Triomphe ile Place de la Concorde’yi birbirine bağlar. Caddenin başında bulunan Zafer Takı ise Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Paris’te hayat Şanzelize çevresinde akmaktadır. Bünyesinde barındırdığı restoranlar, lüks butikler, müzeler ve gece kulüpleri ile her kesimden insanın uğrak noktasıdır. Amacınız alışveriş yapmak ve ünlü fransız mutfağını keşfetmek ise Şanzelize’de bir çok alternatif bulmanız mümkündür.

 III. Alexandre Köprüsü

Buram buram romantizm kokan Paris ve  o romantik havaya katkısı olan Pont Alexandre Köprüsü. Paris’te bulunan en gösterişli köprü, 1892 Yılında oluşturulan Fransa-Rusya birliğinin ardından 1896’da inşaatına başlanan köprü, dönemin Rus Çarı III. Alexandre‘ın adını taşıyor. Champs-Elysées ve Invalides bölgelerini birbirine bağlayan köprü, her iki girişinde sağlı sollu bulunan altın sarısı heykelleri ile harika bir görüntü oluşturuyor. Özellikle Eyfel Kulesi tarafına doğru manzara görülmeye değer.

İlginizi Çekebilir: Romantik Atmosfere Sahip Avrupa’nın En Romantik Şehirleri

 Versay Sarayı

Versay Sarayı yapımına kraliyetin av köşkü olarak başlanmış ve daha sonraki zamanlarda genişledikçe günümüzdeki saray halini almıştır. Zenginlikleri ve büyüklüğü ile ün salmış sarayın tamı tamamına 2300 odası bulunuyor. Sarayı gezerken bir çok odaya girip çıkıyorsunuz bu durum biraz kafa karıştırıcı olsa da, atmosferin büyüsüne kapılarak, duvarlarda bulunan tabloların güzelliği ile birlikte kendinizden geçiyorsunuz. Böyle güzellikleri bir arada barındıran saray, Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Siz de sarayı gezmek istiyorsanız, önerimiz biletinizi internet üzerinden almanızdır. Böylelikle devasa bir sıradan kendinizi kurtarmış olursunuz. Saraya giriş ücreti 20 euro olmakla birlikte bahçesinde ücretsiz gezintinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 Concorde Meydanı

Şanzelize’nin doğu ucunda, Paris’teki en büyük meydan olan Concorde Meydanı’nda mimari açıdan muhteşem bir çok yapı bulunmaktadır. Fransız kralı XVI Louis , Marie Antoinette ve diğerlerinin Fransız devrimi sırasında giyotinle idam edildiği yer olan meydana Şanzelize’den yürüyerek ulaşabilirsiniz. Meydanın simgesi haline gelen dikilitaş ise 3200 yıllık olmakla birlikte, 19. yüzyılda Mısır’daki Luxor Tapınağı’ndan getirilmiştir. Her yönü ihtişamlı olan bu meydan Paris’te gezilecek yerler arasında en başlarda gelmektedir.

 Sainte Şapeli

1239 yılında yapımına başlanan  Sainte-Chapelle(Şapeli), gotik mimarinin en başarılı yapıtlarından sayılmaktadır. Fransa Kralı I. Louis tarafından yaptırılan şapel, Ortaçağ Hristiyanlığı’ndaki en önemli kalıntılardan biridir. Şapel, İsa’nın çilesi da dahil olmak üzere, kutsal emanetler koleksiyonuna ev sahipliği yapması için yaptırılmıştır.

Sainte  Chapelle sahip olduğu vitray pencereler ile şehrin en güzel kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. 15 metre yüksekliğe ulaşan 15 vitray pencere görenleri ilk andan itibaren büyülemektedir. Vitraylarda İncil’den sahneler tasvir edilmektedir. Devrim sırasında hasar gören kilise 19.yüzyılda restore edilmiştir.

 Pompidou Merkezi

Yüksek teknoloji mimarisi tarzında tasarlanan Pompidou Merkezi, 4. bölgedeki Beaubourg bölgesindedir. Geniş bir halk kütüphanesi, Avrupa’daki modern sanat için en büyük müzesi olan Musée National d’Art Moderne, kütüphanesi, sineması ve panoramik bir terası bulunmaktadır. Müzenin kalıcı koleksiyonları 4. ve 5. katlarda yer alırken, kütüphane binanın ilk üç katını işgal ediyor. Birinci ve üst kat büyük sergiler için kullanılmaktadır. Merkez, 1969’dan 1974’e kadar Fransa Cumhurbaşkanlığı yapan Georges Pompidou’nun adını ile anılmaktadır.

 Notre Dame Katedrali

Paris gezisi, dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmeden tamamlanamazdı. İki yüksek kuleden oluşan bu katedral Fransız gotik mimarisinin en iyi örneği olarak kabul edilmektedir. 13. yüzyıldan kalma bu başyapıtının gezilmesi, ziyaretçilere görkemli gül pencereleri, gotik oymalar, güzel heykeller ve muhteşem bir deneyim sunmaktadır.

 Zafer Takı (Arc de Triomphe)

Paris’teki en popüler turistik mekanlardan biri olan Arc de Triomphe(Zafer Takı), Napoleon Bonaparte’nin zafer savaşlarını anmak için 1806 yılında inşa edilmiştir. 50 metre yüksekliğinde ve 45 metre  genişliğinde olan kemer, zafer savaşlarını ve imparator için savaşmak için öldürülmüş birçok insanın gravürlü adlarını gösteren karmaşık kabartmaları içeriyor. Ayrıca kemerin altında, birinci dünya savaşından gelen Bilinmeyen Asker Türbesi bulunmaktadır.

 Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri listesinin başında yer almaktadır. Cam piramitli girişi ile Louvre Sarayı’nın muhteşem bir öğesidir. 1 milyondan fazla öğeden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapan Louvre, Leonardo da Vinci’den “Mona Lisa”, Michelangelo’dan “Ölmekte olan Köle” ve Yunan heykeli “Venus of Milo” gibi dünyanın en ünlü sanat eserlerini barındırıyor. Paris seyahatinizi planlarken Louvre Müzesini mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemeyi unutmayın.

 Eyfel Kulesi

Paris’in ikonik sembolünü ziyaret etmek genellikle çoğu turist için yapılacak listesinde il sırada yer almaktadır. Champ de Mars parkında 300 metre yükseklikteki bu demir konstrüksiyon 1889 Dünya Fuarında yapılmıştır. Dünyanın en çok fotoğraflanan turistik mekanlarından biri olan Eyfel Kulesi, hem gündüz hem de gece saatlerinde ziyaretçilerine güzel anılar bırakacak fotoğraf malzemesi sunar. Eyfel Kulesi’nin katlarına çıkarak şehrin inanılmaz manzarasını görebilir ya da kulede bulunan restoranda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...