Münih gezilecek yerler bakımından Almanya’nın önde gelen şehirlerinden biridir. Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük 3. şehridir. Yaklaşık olarak 1,5 milyon kişinin yaşadığı Münih aynı zamanda Bavyera eyaletini de başkentidir. Münih’te gezilecek yerler konusunda hiç sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Özellikle eski meydanlar ve kiliseler görülmeye değer. Kentin ana meydanı olan Marienplatz çevresinde birçok önemli tarihi yapı yer almaktadır.

Münih dünyaya adını Oktorberfest bira festivali ile duyurmuştur. Bir çok kişi de bu festival sayesinde bu şehri tanımaktadır fakat Münih’te görülmesi gereken yerler açısından daha fazlasını size vaad etmektedirBu yerleri keşfetmek ve seyahatinizin ayrıntılarını planlamak için Münih gezilecek yerler listesi ile devam ediyoruz

Münih’te Gezilecek Yerler Listesi

 1.Bavaria Residenz


Yüzlerce yıldır dükler, seçmenler ve Bavyera Kralları’nın merkezi olan Münih Residenz şüphesiz Avrupa’nın en görkemli saraylarından biridir.

Yaklaşık yedi büyük mahkemenin bulunduğu geniş Residenz kompleksi, üç ana bölümden oluşur: Max-Joseph-Platz’ın önündeki Königsbau; Alte Residenz, Residenzstrasse.

Bu dev kompleksin ilk bölümü, 1579’da inşa edilmiş görkemli Antiquarium’dan ibaretti. Rönesans’ın son dönemlerinin başyapıtı olan bu yapı Bavyera’nın büyüyen gücünü gösteren bir sembol niteliğindedir.

1848 yılında tamamlanan yapıya son olarak eklenen bölümler Alte Residenz, Neoklasik Königsbau, Festsaalbau ve Mahkeme Kilisesidir

Bugün Residenz Müzesi, Hazine, Bütün Azizler Mahkemesi Kilisesi (Allerheiligen-Hofkirche) ve Cuvilliés-Tiyatrosu gibi bir çok anıt ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Güzel Mahkeme Bahçesi’nin yanı sıra sayısız çeşme, gölet ve bahçeler de dahil olmak üzere muhteşem eski avlusuyla birlikte, saray Münih’te gezilecek yerler arasında ilk sırada yerini almaktadır.

 2. Frauenkirche Kilisesi

Münih’te bulunan en büyük kiliselerden biri olan Frauenkirche – Our Lady Katedral Kilisesi – Münih ve Freising’in başpiskoposluğunun 1821’de kurulmasından bu yana Güney Bavyera eyaletini en önemli kilisesi konumundadır.

1488’de tamamlanan Gotik tarzdaki kilise, Genişliği 109 metre ve 40 metre genişliğinde – yüksek duvarlarına, karakteristik Rönesans kubbelerine sahip kilise, 100 metre uzunluğundaki kuleleri ile göz kamaştırmaktadır. İç mekan özelliklerinden en ünlülerinden biri, pitoresk verandasında yer alan garip ayak izidir. Kiliseye ulaşmak istiyorsanız Marienplatz meydanından kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

3. MarienPlatz Meydanı

Marienplatz, kentin kurulmasından bu yana Münih’in merkez meydanıdır.Büyük Yeni Belediye Sarayı’nın (Neues Rathaus) yanı sıra, yeniden inşa edilmiş kulesi ile görkemli Eski Belediye Sarayı’nı (Altes Rathaus) MarienPlatz’da bulabilirsiniz.

Meydanın diğer önemli simgeleri arasında 1638’de kurulan Virgin’s Column (Mariensäule) ve 19’uncu yüzyıldan kalma bronz figürleri içeren Balık Çeşmesi (Fischbrunnen) bulunur. Marienplatz ayrıca popüler bir alışveriş noktasıdır. Meydanda birçok mağaza, butik ve restorana bulunur. Bu meydan onlarca yıldır Münih’in yerelleri tarafından en popüler meydan olma özelliğine sahiptir. Her zaman turistlerle dolup taşan meydan Münih seyahatiniz esnasında uğrak duraklarınızdan biri olacaktır.

 4. Yeni Belediye Sarayı

1892’de tamamlanan Yeni Belediye Sarayı (Neues Rathaus) Marienplatz meydanına hakim konumdadır. Marienplatz’a bakan ana cephe, Bavyera dükleri, seçmenler ve kralların yanı sıra, azizler ve tanınmış yerel karakterler de dahil olmak üzere birçok kişiyi andıran figür ile süslenmiştir.

yüzyıl Neo-Gotik mimarisinin tipik bir örneği olan yapıda yer alan 85 metre uzunluktaki kulede, muhteşem Münih manzarasını seyredebileceğiniz güzel bir seyir terası da bulunmaktadır. Kule üzerinde yer alan Glockenspiel adlı bölümde her gün sat 11.00’de bir gösteri gerçekleşir. 43 çan ve 32 figürün yer aldığı bu ufak şovda ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

 5. İngiliz Bahçesi

Münih’in İngiliz Bahçesi (Englischer Garten) sadece Almanya’nın en büyük şehir parkı değildir. Park, 910 dönümlük bir alana ve 100’den fazla köprüye sahiptir.

İngiliz Bahçesi,doğal olarak düzenlenmiş ağaç ve bitkiler, yapay göller ve süslemelerle birlikte ziyaretçilerine muhteşem bir ortam sunmaktadır. 1785 yılında askeri bir bahçe olarak tasarlanan English bahçe, 36 kilometre uzunluğundaki yolu ve 13 kilometrelik köprülü yolları ile Münih’in en önemli noktalarından biridir.

Güneşlenmek veya piknik yapmak için ziyaret edebileceğiniz İngiliz Bahçesi’nde dokuz kilometre uzunluğunda sörf yapılabilen yapay su kaynakları da bulunmaktadır. Siz de bu eşsiz güzellikteki doğal manzaranın keyfini çıkarmak için İngiliz Bahçesi’ni Münih’te gezilecek yerler listesine mutlaka ekleyin.

  6. St. Peter’s Kilisesi

Old Peter olarak da bilinen St. Peter’s Kilisesi (Peterskirche), Münih’in en eski kilise kilisesi olup Petersberg’de aslen keşişler tarafından yerleşmiş küçük bir tepededir. 1386’da Gotik tarzda inşa edilen kilise, 1636’da üç apsisli bir Barok kulenin eklenmesiyle genişletilmiştir.

İç mekanında Hans Krumper’ın yazıtları, Erasmus Grasser’in kırmızı mermer anıtları ve Son Yargının heykeli olan 15. yüzyıl Schrenk Sunağı yer alıyor. Dikkat çeken nokta, kilisenin ve St. Peter’ın Four Fathers figürlerini içeren 20 metrelik uzun boylu 18. yüzyıl yüksek sunaktır. Kilisede bulunan kule, 299 basamaklı olması ile ünlü ve 91 metre yükleğe kadar ulaşmaktadır. Siz de kiliseyi ziyaret ederek bu kuleden şehrin panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz

 7. Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg, sarı süslemeli ve kırmızı kiremitli çatılara sahip büyük, beyaz-gri karışımı barok bir saraydır. 17. yüzyılda Wittelsbach Ailesinin yazlığı olarak kulanılan saray, 600 metre genişliğe sahiptir. Uçtan uca 600 metreden fazla uzunluktaki bu geniş saray, ana binalarının etrafından geçerken bölünen Nymphenburg Kanalı ile her iki tarafından çevrelenmiştir ve ana cephe önünde çeşmeli bir süslü havuzunda tekrar bir araya gelir.

İç mekanında bulunan, Güzel Kadınlar Galerisi, At Arabaları Koleksiyonu ile İnsan ve Doğa Müzesi, sarayda gezip görebileceğiniz önemli noktalardandır. Sarayın en az kendisi kadar güzel olan bahçeleri ise yürüyüş için çok idealdir.

 8. Münih Ulusal Tiyatrosu

Bavyera Devlet Operası’nın evi olarak kabul edilen Ulusal Tiyatro (Nationaltheater München), Kral Maximilian I Joseph tarafından yaptırılmış ve 1818’de Neoklasik tarzda inşa edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan bina, özenle yeniden inşa edilerek 1963 yılında tekrar açılmıştır.Dış cephesine bakınca sütunları olan bir Yunan tapınağını anımsatan yapı içinde, beş katlı oturum alanı bulunan bir oditoryum bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Prag Gezilecek Yerler Listesi

  9. Allianz Arena

Almanya’nın ve Dünya’nın en popüler fultbol takımı olan Bayern Munich’in ev sahibi olduğu Allianz Arena, Münih’te gezilecek yerler arasındadır. Bu gezi noktası 2005 yılında açılmış ve 66.000 kişilik kapasiteye sahiptir. Stadyumu ziyaret etmek istiyorsanız, dilerseniz maç olan bir günde maç bileti ile giriş yapabileceğiniz gibi her gün 13.00’da düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. Tur ücreti 10 euro.

 10. Alman Müzesi (Deutsches Museum)

Münih’te bilim ve teknolojini kalbinin attığı yer dennince ilk akla gelen Alman Müzesi’dir. 1903 yılında kurulan bu müze, hem yetişkinler hem de çocuklara hitap eden birçok bölüme sahip olmakta birlikte önemli bir gezi noktasıdır.Farklı bölümlerde toplam 100.000’den fazla objenin sergilendiği müzede 1886 yapımı araba gibi önemli parçaları inceleyebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Eğer Münih geziniz için yeterli vaktiniz varsa dünyaca ünlü bu müzeyi kaçırmayın.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...