Londra, dünyanın en büyük ve en yoğun nüfuslu şehirlerinden biridir. Ayrıca, çoğu sırt çantalı ve seyahat tutkununun da severek ziyaret ettiği şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Londra’da insanları çeken birçok bar, müze, tiyatro ve bulunmaktadır. Kültür ve moda başkenti olan Londra’da seyahatiniz esnasında gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu sebeple kısa süreli  Londra seyahatleri genellikle süre bakımından yetersiz kalmaktadır.

Londra, hem eğlence hem alışveriş hem de yeme-içme açısından gayet zengin bir şehir olmasına rağmen bir tek sorun vardır o da çok pahalı olmasıdır. Dikkatli olmadığınız taktirde, tatil bütçenizin bir anda eridiğine şahit olabilirsiniz. Neyse ki Londra’da, zamanınızı doldurabilecek bütçe dostu etkinlikler de mevcut, Londra’da mutlaka görmeniz gereken yerler listemiz ile derdinize derman olmaya geldik.

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

 

Westminster Abbey (Aziz Peter Kilisesi)


Westminster Manastırı, Westminster Sarayı’nın hemen batısında yer alan büyük ve gotik bir kilisedir. Birleşik Krallık’taki en önemli dini yapılardan biridir. Londra’nın merkezinde yer alan bu kilise, III. Henry tarafından gotik tarzda yapımına başlatılarak 16. yüzyılda bugünkü halini almıştır. Kraliyet ailesinin, düğün, vaftiz ve cenaze gibi bütün törenleri bu kilisede yapılır. Ayrıca, bazı kraliyet üyeleri ile önemli devlet ve bilim adamlarının kilisede mezarları bulunmaktadır.

Westminster Sarayı


Westminster Sarayı (Parlamento’nun Binası olarak da bilinir) Birleşik Krallık parlamentosuna ev sahipliği yapmaktadır. Mevcut bina, 19. yüzyılda, çıkan bir yangın sebebiyle Viktorya dönemi neo-gotik mimari ile yeniden inşa edildi. Avam Kamarası (seçilmiş Milletvekilleri) binanın kuzeyinde tarafındadır ve  koltukları yeşil deri döşeme ile dekore edilmiştir. Lordlar Kamarası ise  güney tarafındadır. Koltukları kırmızı deri döşeme ile dekore edilmiştir.

Aziz Paul Katedrali


17. yüzyılda inşa edilen Aziz Paul Katedrali, Londra’nın en ünlü ve en tanınmış mekanlarından biridir. İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalandığında, katedral itfaiyeciler tarafından kahramanca kurtarılmıştır. Etkileyici kubbesi Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan esinlenilmiş ve 118 metre  yüksekliktedir. 1710-1962 yılları arasında Londra’nın en uzun binası olan bazilika sonradan bu koltuğunu kaptırmıştır.

Trafalgar Meydanı


Trafalgar Meydanı, Lord Horatio Nelson’un 1805 yılında Trafalgar Savaşı’nda Napolyon’un donanmasına karşı kazandığı zaferin anıldığı büyük bir şehir meydanıdır. Meydandaki merkezi anıt Nelson figürünün Londra’ya baktığı tek bir uzun sütun, dört devasa aslan ve bir dizi büyük çeşme ile çevrilidir. Trafalgar Meydanı, Dünya’nın en ünlü şehir meydanlarından biridir ve hem turistler hem de yereller için sosyal anlamda önemi bulunmaktadır.

Londra Kalesi


İngiliz Taç Mücevherlerine ev sahipliği yapan Londra Kalesi, 1078’de I.William tarafından inşa edildi. 1100’den 20. yüzyılın ortalarına kadar bir hapishane olarak hizmet etti. Bu hapishanede yatan ünlü tutsaklar arasında Sir Thomas More, Kral Henry VI, Anne Boleyn ve Catherine Howard (Kral Henry VIII eşleri) ve Rudolph Hess bulunur. Bugün Londra Kalesi en popüler Londra turistik yerlerinden biridir.

London Eye


Thames Nehri kıyısında bulunan London Eye, 32 dış cam duvarlı kapsülü taşıyan bir 135 metrelik  bir dönme dolaptır. Lon Eye, Londra’nın merkezinde olmakla birlikte ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunmaktadır. Londra’da yılda 3,5 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği en popüler fakat ücretli bir turistik mekandır.

Buckingham Sarayı


Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth’in ana ikametgahı olmasına rağmen, Britanya devletine aittir ve kişisel mülkü değildir. Buckingham Sarayı ziyaretiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken şey ise muhafızların değişim törenidir.  Özellikle mayıs ve temmuz ayları arasında bu değişim her sabah yapılmaktadır. 1993 yılından bu yana, saray Ağustos ve Eylül aylarında halka açıktır.

British Museum


1753’te kurulan British Museum, Londra’daki insanlık tarihi ve kültür müzesidir. Yedi milyondan fazla öğeden oluşan koleksiyon, Dünyadaki en büyük ve en geniş kapsamlı koleksiyonlardan biridir. Dünyanın her yerinden parçaların bulunduğu British Museum, insan kültürünün başlangıcından günümüze kadar olan hikayesini  belgeleyen öğeler içermektedir.

Tower Bridge (Kule Köprüsü)


Tower Bridge, Thames Nehri üzerinde, nehrin iki tarafını birbirine bağlayan bir asma köprüdür. Londra Kalesi’nin yakınında olan köprü Londra’nın simgesi haline gelmiştir. İnşaatına 1886 yılında başlanan köprü sekiz senede bitirilmiştir. Köprü, köprüdeki asılı bölümlerin kuvvetlerine dayanacak şekilde tasarlanmış iki yatay yürüyüş yolu vasıtasıyla üst katta birbirine bağlanan iki kuleden oluşur.

Big Ben (Elizabeth Kulesi)


150 yaşındaki Big Ben Saat Kulesi, Londra’nın en gözde turistik mekanlarından biridir. Big Ben ismi aslında saat kulesini değil, kuleye yerleştirilen 13 tonluk zili ifade etmektedir. Adını ilk önce çan siparişi veren adamın Sir Benjamin’den almıştır. Günümüzde Big Ben çanı, bir kaç defa kırılmış özellikle son kırılmasından ardından sesinin farklı geldiği iddia edilmektedir.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...