Adriyatik Denizi’nin incisi Dubrovnik gezilecek yerler bakımından önemli cazibe merkezlerinden biridir.
Dalmaçya kıyılarında bulunan Dubrovnik, muhteşem bir sahil şeridine ve tarihi eski şehir merkezine sahiptir.

7. yüzyılda kurulan şehir, yüzyıllar boyu Venedikliler ve Macarlar tarafından yönetilmiş ve bu ırkların izlerini taşımaktadır. Kent, 15. ve 16. yüzyıllarda en büyük atılımını yapmış ve mimari açıdan bir çok yapıya sahip olmuştur.Bu yapıların bir çoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak gösterilmektedir.

Hırvatistan’ın sanatsal ve entelektüel kesimine ev sahipliği yapan Dubrovnik, çok sayıda kültürel etkinlik ve festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Dubrovnik’te gezilecek noktalar arasında, görkemli katedraller, ve birçok eski saraylar bulunuyor. Özellikle surlarla sarılmış Old Town bölgesi mükemmel atmosferi ile ziyaretçilerini kendine hayran bıkacak derecede güzellikler sunmaktadır.

Dubrovnik Gezilecek Yerler Listesi

 

1. Dubrovnik Surları

Dubrovnik eski surları ile tanınan bir şehirdir. 10. yüzyılda inşa edilen ve 13. ve 14. yüzyıllarda yenilenen surlar yaklaşık altı metre yüksekliğe ulaşmaktadır.

Yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki Dubrovnik şehir surları, uzun ve rahat bir yürüyüş yapmak için harika bir yerdir. Yürüyüşünüz esnasında mükemmel Adriyatik manzarasına kendinizi bırakabilir, keyifli anlar geçirebilirsiniz. Surların içerisinde bulunan önemli yapılar; Minceta Kulesi, Bokar Kulesi ve Lovrjenac Kalesi ve Revelin Kalesi’dir. Dubrovnik gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan surları ve Eski Kent’i gezmek için  14 euro bedelli eski kent turunu denemenizi öneririz.

2. Stradun Caddesi

Old Town’un tam ortasında yer alan Stradun Caddesi, yerli halkın ve turistlerin en uğrak caddesidir. Adeta bir güzel bir tabloya bakar gibi hissedeceğiniz bu cadde, Avrupa’nın pitoresk yapısı ile ünlü caddelerinden biridir.

Bir çok kafe ve restorana ev sahipliği yapan cadde, Dubrovnik geziniz esnasında hem yemek yiyebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz en iyi adrestir.

Beyaz kireç taşı ile kaplı sokakları ile ünlü caddenin tarihi 1468 yılına dayanmaktadır. Cadde üzerinden bulunan evler ise 1667 yılından meydana gelen depremde hasar görmüş ve daha sonrasında tekrar inşa edilmiştir.

3. Dubrovnik Katedrali

6. yüzyıldan kalma bir katedralin 1667 yılında meydana gelen deprem sonucunda yıkılması ile yeniden inşa edilen bu yapı Dubrovnik gezilecek yerler listesinin mutlaka görülmesi gereken öğelerinden biridir.

Avrupada bir çok yapıda görebileceğiniz barok tarzı mimarinin en güzel örneklerinden biri olan katedral, üç koridoru, üç apsisi ve görkemli iç dekorasyonu ile dikkat çekmektedir. Katedralde 16-18’inci yüzyıllara ait İtalyan ve Dalmaçyalı sanatçıların tablolarını ve birçok dini simgeyi görme şansını bulabilirsiniz.

4. Pile Kapısı

Yüzyıllar boyu Dubrovnik’in ana giriş kapısı olarak hizmet veren Pile Kapısı, ziyaretçiler tarafından halen ilgi görmektedir. 1537’de inşa edilmiş bir köprü ile tamamlanan kapıdan geçtikten sonra ünlü Hırvat sanatçısı Ivan Meštrović tarafından oyulmuş duvaları ile muhteşem bir mimari ürünü olan ve tarihi 1460 yılınan dayanan Aziz Blaise kilisesini görebilirsiniz.

Dubrovnik’te görülecek yerler arasından bulunan başka bir kapı ise, 14. yüzyılda yapılan Ploce Kapısıdır. Yaklaşık 2 metre yükseliğinde olan bu köprüden geçtikten sonra tüm heybeti ile size karşılayacak Revelin Kalesi’nide görme şansını bulacaksınız.

5. Loggia Meydanı

Loggia Meydanı, uzun yıllar boyunca yerel halkın ve ziyaretçilerin en önemli buluşma noktasıdır. Dubrovnik’in en ünlü yapılarından bir kaçına ev sahipliği yapan meydan eski kent merkezinin kuzey kesiminde yer almaktadır. Antonio Ragusino tarafından tasarlanan Orlando Sütunu ve ünlü Çan Kulesi meydanda bulunan önemli gezi noktalarındandır. Meydanda bulunan diğer gezilecek yerler ise, barok mimarisi ile ünlü Aziz Blaise Kilisesi, 15. yüzyıldan kalma saat kulesi ve Onofrio Çeşmesidir.

6. Lovrijenac Hisarı

Kentin batı kısımında bulunan bir kayanın üzerinde inşa edilen Lovrijenac Hisarı, zamanında şehrin savunmasında oynadığı önemli rol sebebiyle Dubrovnik’in en önemli kalelerinden biridir. Adriyatik’te bulunan ve 37 metre yüksekliğe sahip kayanın üzerinden bulunan yapı, 11. yüzyılda Venedikliler tarafından gerçekleştirilen bir çok kuşatmada kendini ispat etmiştir. Dubrovnik’te gezilecek yerler arasında önemli bir yapı olan Lovrijenac Hisarını etkili savunma gücünün yanı sıra günümüzde bir çok tüyatro ve müzik gösterisi için de kullanılmaktadır. Siz de Dubrovnik geziniz esnasında böyle bir etkinliğe denk gelirseniz mutlaka atmosferi deneyimlemenizi öneririz.

7. Büyük Onofrio Çeşmesi

Dubrovnik gezilecel noktalar listesinin en önemli öğelerinden biri de şehrin simgesi konumunda olan Büyük Onofrio Çeşmesidir. 1444 yılında tamamlanan çeşme, o yıllarda şehrin su tedarik sisteminin önemli bir parçasını oluşturmaktaydı. Çeşme için kurulan sistem ile Dubrovacka Nehri’nden su getirilmiştir.
Çeşme günümüzde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yapılar arasında yer alır.

8. Aziz Saviour Kilisesi

Stradun Caddesi‘nin başlangıcında, Büyük Onofrio Çeşmesi’nin karşısında bulunan Aziz Saviour Kilisesi 1520 yılında inşa edilmiştir. Kilise şehirde meydana gelen bir deprem sonrasında Tanrı’ya minnettarlığını sunmak için yapılmış olup inşasında kadınlar çalışmıştır. Ünlü 1667 yılı depreminde zarar görmeyen bina, gotik mimarisi ile Dubrovnik gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yapıdır.

9. Rektör’ün Sarayı

Onofrio de la Cava tarafından tasarlanan Rektör’ün Sarayı 1435’de yapılmıştır. Barok ve rönesans mimarinin etkileri görülen saray yüzyıllar boyunca bir çok değişime uğramış, şuanda ise Dubrovnik Müzesi Tarih Bölümü’ne ev sahipliği yapmaktadır.

1667 yılında meydana gelen depremde hasar gören yapı daha sonrasında yenilenmiş ve bugünkü hali almıştır. Yaz aylarında avlusunda yapılan klasik müzik performansları ise saray ziyaretinizde deneyimlemeniz gereken bir etkinlik olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Prag’da Gezilecek Yerler

10.Aziz Blaise Kilisesi

1715 yılında inşa edilen Aziz Blaise Kilisesi, eski bir kilise alanının üstüne inşa edilmiştir. Venedik’te yer alan Aziz Mauritius Kilisesi’ne benzeyen kilise, Dubrovnik gezilecek yerler listemizdeki en önemli dini yapılardan biridir. Dış mimarisi ile görenleri mest eden bu yapı iç kısmında bulunan mermer işlemeleri ile de görülmeye değerdir.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...