Macaristan’ın başkenti Budapeşte, aslında Tuna Nehri’nin batısındaki Buda ve Óbuda ile doğu kıyısındaki Pest ile birlikte 3 birleşik şehirden oluşuyor. Şehrin çoğuna UNESCO Dünya Mirası Statüsü verilmesinden de anlaşılacağı gibi Budapeşte’de gezilecek yerler listesi bir hayli kabarık. Şehir böyle güzelliklere sahip olunca birçok ziyaretçi tarafından Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında anılmaktadır.

Kent, büyüleyici geçmişi ile parlak, geriye dönük çağdaş bir sanatsal stille başarıyla karıştırıyor. Budapeşte’de, gezerken müzelerden, termal kaplıcalara, birbirinden şık restoranlardan konsept barlara kadar her yaştan kesime hitap edebilecek çok çeşitli aktiviteler bulunmaktadır.

Budapeşte’ye ilk defa seyahat edecekseniz sizler için hazırladığımız Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesi ile şehri keşfetmenin keyfini çıkaracaksınız.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Parlamento Binası

Neo-Gotik mimari tarzında tasarlanan bina, Macaristan’ın en büyük binalarındandır.1884’te yapımına başlanıp, 1902’de tamamlanan Parlamento Binası (Országház) görkemi ile ziyaretçilerini büyülüyor. 18 bin metrekarelik alanı, heykellerin süslediği odaları ve 20 kilometre uzunluğundaki merdivenleri ile dikkat çeken yapı, ışıklandırma sayesinde akşam saatlerinde büyüleyici bir görünüme kavuşuyor. Etkileyici binayı her açıdan muhteşem olsa da, tam ihtişamıyla görmek için Tuna Nehri’nin diğer tarafından görmeniz önerilir. Parlemento Binasını gezmek isterseniz, meclisin kapalı olduğu zamanlarda düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Gellert Hamamı

Kentin en büyük kaplıcalarından biri olan hamamda, aynı zamanda dalga havuzuna dönüşebilen açık yüzme havuzu, jakuzi, sauna bulunmaktadır. 1918 yılında inşa edilen hamam, II. Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar görmüş ve Budapeşte’de bulunan tüm hamam gibi 2008 yılında yenilenmiştir. Haftanın her günü açık olan Gellert Hamam ve Spa merkezini dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri de Andrássy Bulvarı’nın sonunda bulunan Kahramanlar Meydanıdır. 1896’da inşa edilen anıt, 7 Macar kabilesinin 895’de Karpat Havzası’na gelmesinin ve burada yerleşik bir Macar devletinin temellerinin atılmasının 1000’inci yılı anısına yapılmıştır. Meydan ayrıca ikonik bir anıta ev sahipliği yapmaktadır. Mimari açıdan bir çok öğenin bulunduğu meydanı mutlaka hem gece hem de gündüz görmenizi tavsiye ederiz.

Margaret Adası

Margaret Adası, park alanı ve eğlence tesisleri içinde olan Tuna’nın ortasında oturan 2,5 km uzunluğunda bir adadır. Tarihi yapıları ve parkları ile ünlü Margaret Adası şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta olup Budapeşte’de gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yerdir. İki ayrı köprü ile şehre bağlanan ada adını Macar kralı IV. Bela’nın kızından almaktadır. Bir çok kiliseye ve manastıra ev sahipliği yapan Margaret Adası’nın kuzey kısmında konaklama alanları da bulunktadır. Özellikle yaz aylarında, Tuna sularında serinlemek isteyen tatilciler tarafından bu konaklama alanları doldurulmaktadır.

Geniş parklarında koşu ve yürüyüş yapabileceğiniz adada, gezilecek yerler arasında tarihi su kulesi, Centennial Kulesi ve açık hava tiyatrosu bulunuyor. Adayı keşfetmek istiyorsanız, bisiklet ya da golf arabası kiralayarak 2.5 km uzunluğundaki bu adayı kolayca keşfedebilirsiniz.

Tuna Ayakkabıları

Elizabeth Köprüsü’nden Zincir Köprüsü’ne giden yol üzerinde çıkacağınız kısa ama ilginç bir yürüyüş ile şehrin en turistik mekanlarından biri olan ve Budapeşte’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde bulunan bir çok mimari güzelliği görmeniz için harika bir yol olacaktır.

Gelelim nehir kıyısındaki ayakkabıların hikayesine. Bu ayakkabılar Budapeşte Parlamento binasının ön tarafında yer almakla birlikte Nazi Almanya’sının Budapeşte’de yaptığı soykırımda ölen insanları anmak için yapılmış bir anıttır. 1945 yılında dondurucu soğuğun yaşandığı bir gecede Tuna Nehri’nin kıyısında ayakkabıları çıkartılarak kurşuna dizilen Yahudilerin gerçek boyuttaki ayakkabılar demir kalıplardan elde edilerek, Tuna Nehri kıyısında bulunan bu anıt oluşturulmuştur. O zamanlarda öldürülen Yahudilerin gerçek boyuttaki ayakkabılar demir kalıplardan yapılarak, Tuna Nehrinin hemen  kıyısına konulmuş, Yahudi Ayakkabıları (Tuna Ayakkabıları)anıtı oluşturulmuştur.

Aziz Stefan Bazilikası


Macaristan’ın en önemli dini yapılarından biri olan Aziz Stefan Bazilikası, Macaristan’ın ilk kralı olan Stephen’ın adı ile anılmaktadır. Ülkenin kutsal hazinelerinin bulunduğu bazilika, neo-klasik mimarinin önemli örneklerindendir. Macar dini inanışına göre kutsal bir yer olan bazilikaya girişte ziyaretçilerin örtünmesi istenmektedir.

Bazilikanın kubbesinin bulunduğu bölüme çıkarak şehrin manzarasını dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz. Tuna nehri kıyısı boyunca uzanan şehrin bütün güzelliklerini görme şansını edinebilirsiniz.

Budapeşte Opera Binası

Neo-Rönesans izlerini taışyan bina, Franz Joseph tarafından fonlanmış ve 1884 yılında hizmete açılmıştır. Binanın dışında Ferenc Erkel (Macaristan Marşı’nın bestecisi) ve Ferenc Liszt’in (Macar besteci) heykellerini görmeniz mümkündür.

1200 koltuk kapasitesine sahip opera, opera sahne sanatları açısından düşünüldüğünde dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Siz de opera severlerden biriyseniz mutlaka kendinize bir konser bileti edinmelisiniz. Konsere gitmek yerine binayı gezmeyi tercih edenlerdenseniz gün boyu düzenlenen rehberli turlara katılmanız şiddetle önerilir.

İlginizi Çekebilir: Popüler Yurt Dışı Destinasyonu Belgrad’da Gezilecek Yerler

Balıkçı Tabyası (Fisherman’s Bastion)

Balıkçı Tabyası, ilk görüldüğü zaman orta çağdan kalma bir bina gibi gözükse de aslında 20. yüzyılın başlarında neo-gotik tarzda inşa edilmiş bir yapıdır. Budapeşte gezilecek yerler listenizde kesinlikle eklemeniz gereken yapının kulesine çıkarak Tuna, Margaret Adası ve Peşte’nin panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Yedi kulesi bulunan tabya, Karpat Havzasındaki Macar halkının yerleşmesine yardım eden yedi Macar kabileyi temsil etmektedir. Gün batımında şehrin güzel manzarasını görmek niyetindeyseniz Fisherman’s Baston çok iyi bir seçenek olacaktır.

Széchenyi Termal Hamamı

Hamamları ve spaları ile ünlü Budapeşte’nin en büyük termal tesisi olan Széchenyi Termal Hamamı aynı zamanda Avrupa’nın da en byük termal tesisleri arasında sayılmakta olup mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu tesiste bulunan su, eklem hastalıklarına ve diğer tıbbi sorunlara sahip hastalara yardım ettiği düşünülmekle birlikte sülfat, kalsiyum, magnezyum, bikarbonat ve florür içermektedir. Yaz aylarında Budapeşte’de bulunuyorsanız dışarıda bulunan havuzunda sıcaktan kaçabilir hem de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Chain Bridge (Zincirli Köprü)

İngiliz mimar William Tierney Clark’ın tasarımı kullanılarak Baron György Sina’nın finansal desteği ile İskoç mühendis Adam Clark’ın önderliğinde inşa edilen yapı kentin ilk taş köprüsü unvanını taşıyor. Tuna nehri üzerinde bulunan ve şehrin iki önemli bölgesini birbirine bağlayan Zincirli Köprü  akşam saatlerinde üzerinde bulunan ışıklandırmalar sayesinde görenlere muhteşem bir manzara sunmaktadır. Siz de Budapeşte seyahatiniz esnasında Zincirli Köprüyü görmeli ve üzerinde yürümelisiniz.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...