Avrupa’nın en güzel korunmuş şehirlerinden birisi olan Brugge, ortaçağ mimarisinin, arnavut kaldırımlı sokakların ve kartpostal tadında mükemmel meydanların, büyülü bir karışım ile geniş ve sakin kanallar ile çevrelendiği bir şehirdir. Brugge seyahatinizi direkt olarak Belçika turu şeklinde planlayabileceğiniz gibi bir çok seyahat severin de yaptığı gibi Benelux turunu da tercih edebilirsiniz.

Etkileyici müzeler, tarihi bira fabrikaları, birinci sınıf çikolata fabrikaları ve lezzetli yemek mekanları ile Brugge, Belçika’nın en popüler ve en romantik şehirlerinden biridir. Brugge küçük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerler bakımından zengin öğeler barındırmaktadır.  UNESCO tarafından 2000 senesinde Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Brugge, özellikle çiftlerin uğrak seyahat noktaları arasındadır. Siz de Brugge seyahatiniz öncesi, gezilecek ve görülecek yerleri merak ediyorsanız, seyahatiniz esnasında yararlanabileceğiniz Brugge’de gezilecek yerler listesi ile seyahatinize keyif katacaksınız.

Brugge’de Gezilecek Yerler Listesi

1. Çikolata Müzesi (Choco Story)

Çikolata kokulu sokakları ile ünlü Brruge’de bir çok çikolata mağazası bulabilirsiniz. Bu çikolata mağazalarını tamamlayan Çikolata Müzesi, ziyaretçilerine çikolata hakkında derin bilgiler içeren zengin içerikler sunuyor. Ayrıca müze ziyaretiniz esnasında çikolata yapımını da içeren canlı gösterilere tanık olma imkanınız vardır

 

2. Groeningemuseum

Sanatseverler tarafından büyük ilgi gösterilen Groeningemuseum Flaman sanatçıların başyapıtlarını içeren bir müzedir. Koleksiyonlar arasında, Jan van Eyck’in The Virgin and Child with Canon, Van der Paele ve Hans Memling’in, Moreel Triptych adlı eserlerini görebilirsiniz.

Müzede Belçika’nın çağdaş sanatçılarından, Paul Delvaux’un gerçeküstü “Serenity” adlı eseri de ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur. Sanata ilginiz var ise Groeningemuseum’da keyifli dakikalar geçirmeniz garantidir.

 

3. Aşk Gölü (Minnewater Park)

Brugge’ün kanallarından sakince akan sular ve Minnewater, doğanın tadını çıkarmak isteyenler için yemyeşil bir alternatif. Yeşilin tonları, gölü, kuğuları ve sessiz ortamı ile görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. İçerisinde bulunan göle “Aşk Gölü” adı verilmiş, bu ad, sevgilisine kaçmaya çalışırken hayatını yitiren Minna isimli bir kızın hikayesinden geliyor. Yerel halka göre, gölde bulunan köprüden geçen çiftlerin aşklarının sonsuz olacağına inanılıyor. Brugge seyahatiniz sırasında soluklanacak bir yer arıyorsanız Minnewater Park’ı bulunmaz bir nimet.

 

4. Church of Our Lady

122 metre uzunluğu ile Brugge’ün en yüksek yapısı olan The Church of Our Lady, dünyanın en uzun ikinci tuğla yapımı kulesidir. Şehrin silüetini oluşturan önemli yapılar arasında bulunan kilise, gotik mimarisi ve etkileyici iç tasarımı ile göze çarpmaktadır. Kilisede bulunan bir heykel ise diğerlerinden öne çıkmaktadır. Bu heykel Michelangelo tarafından yapılan “Madonna and Child” heykelidir.

 

5. Begijnhof Brugge

1245 yılında yapılan bu yapılar Katolik inanışındaki dini toplulukların yaşadığı Beginaj Yapıları olarak öne plana çıkmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde’de yer alan bu yapılar, ağaçlıklı yeşil bir alanda bulunan, etrafı yüksek duvarlarla çevrili dipdibe konumlandırılmış beyaz evlerden oluşmaktadır. Sadece yalnız kadınların yaşamlarını sürdürdüğü Beginaj Yapıları o yıllardaki mütevazi hayatları yansıtan iç dekorasyonu ile günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

 

6. De Halve Maan Bira Fabrikası

Belçika, dünyanın en iyi bira üretici üretici ülkelerinden biridir. Ülkede bulunan 180 bira fabrikası arasında en eskisi olan De Halve Maan bira fabrikası, Brugge gezisi esnasında mutlaka ziyaret etmelisiniz. Altı nesil, 1856 yılından beri aile tarafından işletilen işletmeye giriş için 8.50 euro vermeniz gerekmektedir. Bahsettiğimiz ücrete 2 adet bira tatma fırsatına da erişiyorsunuz.

7. Holy Blood Bazilikası (Kutsal Kan Bazilikası)

Burg Meydanı’nda bulunan bazilika Brugge gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında sayılabilir. Kutsal Kan Bazilikası (Basilica of the Holy Blood)’da Hz. İsa’nın kanının bulunduğu varsayılan kumaş parçasını görebilirsiniz. Rivayetlere göre bu kumaşın Kudüs’teki II. Haçlı Seferi esnasında elde edildiği söyleniyor. İç mekan olarak ihtişamlı bir dekorasyona sahip olan bazilika, mistik havası ile ziyaretçileri büyülüyor. Siz de Brugge gezinizin esnasında bazilikayı ziyaret etmek istiyorsanız Cuma günleri üst katta bulunan şapelde görebilirsiniz.

8. Brugge Çan Kulesi (Belfry of Bruges)

Ortaçağ’dan kalma çan kulesi, o zamanlarda Brugge şehrinin yangın kulesi olarak kulanılmaktadıydı. 40 yıllık süreçte bir çok yangına tanık olan kule, restorasyon geçirerek günümüzdeki halini almıştır. Kentin en önemli simgelerinden biri olan Brugge Çan Kulesi, tarihi şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehre tepeden bakmak isterseniz tam olarak 366 merdiven çıkarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

9. Brugge Meydanı (Markt)

Brugge’nin ana meydanı olan Markt üzerinde birbirinden güzel kafeler, mağazalar, restoranlar bulunmaktadır. 958 yılından beri şehrin en önemli Pazar yeri ve idari bölgesi olarak kullanılan bu meydan, Belfry Çan Kulesi’nin de olduğu bir çok yapıyı barındırmaktadır.Hem gündüzleri hem de geceleri şehrin kalbinin attığı meydanda bulunan kafe ve restoranlarda zaman geçirebilir, yerel lezzetleri tadarak şehrin keyfini yaşayabilirsiniz.

10. Brugge Kanalları

Birbirinden güzel kanalları nedeniyle Brugge Kuzeyin Venedik’i olarak anılır. Ortaçağda ‘Reie’ nehri üzerinde ticaret yapan tüccarlar tarafından ürünlerin dağıtımını kolaylaştırmak için şimdiki halini almıştır. Kanallarda yapacağınız tekne gezisi Brugge’nin en güzel noktalarını görmek için harika bir yoldur. Kanallar arasında en romantiği hangisi derseniz bizce Yeşil Kanal görülmeye değer güzellikler barındırmaktadır.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...