Çalkantılı ve savaş dolu geçmişiyle Belgrad (Beograd), adını sırpça beyaz-şehirden almaktadır. Tarih boyunca bir çok savaş görmüş bu şehir, günümüzün en popüler Avrupa başkentlerinden biri haline gelmek için adeta küllerinden doğuyor. Yaklaşık iki milyonluk nüfusu ile Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde bulunmaktadır.
Ülkemizden vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında olan Sırbistan’ın yükselen değeri Belgrad seyahatiniz esnasında gezilecek bir çok turistik yer bulunmaktadır. Gece hayatı ile ünlü Belgrad’da, şehrin keyfini çıkarmanızı sağlayacak Belgrad’da gezilecek yerler listesi sayesinde seyahatiniz esnasında tüm görmeniz gereken yerleri öğrenebileceksiniz.

Belgrad’da Gezilecek Yerler

1. Avala Kulesi


1965 yılında inşa edilmiş ve NATO’nun 1999 yılında Sırbistan’ı bombalaması sonucu yıkılan kule, 2010 yılında yeniden inşa edilmeiş ve Balkanlar’da bulunan en yüksek kule ünvanını almıştır. Avala dağının eteklerinde bulunan kule, 206 metre yüksekliği ile Sırbistan’ın beşinci en yüksek yapısıdır. Seyahatiniz esnasında yolunuz Avala Kulesi’ne düşerse mutlaka kuleye çıkmalı ve şehir manzarasının keyfini çıkarmalısınız.

2. Nikola Tesla Müzesi


Belgrad’da neresi gezilir diyince ilk akla gelen yerlerden birisi de Nikola Tesla Müzesi’dir. Nikola Tesla, AC akımını ve Tesla bobinini icat etmiştir. Nesiller sonra bu icatlar Tesla elektrikli otomobili ile onun adını alan bir araba ile sonuçlancaktı. Bu çalışmaları canlı canlı görebileceğiniz müzede, Tesla’nın hayatına dair bir çok ayrıntıyı da öğrenme fırsatını yakalamış olcaksınız. Müzede, Tasla’nın buluşlarının bilgisayarlı modelleri ve AC elektrik akımına dair uygulamalı deneyler de ziyaretçilere sunulmaktadır. Müzeye giriş ücreti 6 Euro olmakla birlikte, müzede geçireceğiniz keyifli zaman verdiğiniz paraya değecektir.

3. Cumhuriyet Meydanı (Republic Square)


Republic Square (Cumhuriyet Meydanı), şehrin ünlü yeri Knez Mihailova Caddesinin başında yer almaktadır. Knez Mihailova caddesine giderken önce Cumhuriyet Meydanında bulunan kafelerde dinlenerek şehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Meydanda yer alan at üzerinde güneye doğru bakan kim diyecek olursanız kendisi Prens Mihailo Obrenović’tir. Heykeli ise 1882 yılında yapılmıştır. Belgrad gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müze bu meydanın çevresinde yer almaktadır.

4. Gardos Kulesi


1896 yılında inşa edilen Gardos Kulesi, 400 yıl önce hayatını kaybeden Macar kahramanı Janos Hunyadin Binası veya Bin Yıl Kulesi olarak da bilinir. Başlangıçta bölgede 1.000 yıllık yönetimi kutlamak için Macarlar tarafından inşa edilen kule, Belgrad’dan 20 km uzaktaki Zemun’da bulunuyor. Yolunuz Zemun’a düşerse mutlaka kuleyi görmelisiniz. Kuleye çıkan merdivenler sizi yordu ise kulenin hemen yanında bulunan restoranda hem dinlenebilir hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

5. Aziz Mark Kilisesi


1835 yılında ahşaptan yapılı bir kilisenin yerine yapılan Aziz Mark Kilisesi, 1940 yılında şuanki halini aldı.Tasmajdan’da yer alan bu kilise ülkede bulunan en büyük kiliselerden biridir. Belgrad turunuz esnasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan kiliseyi, Belgrad’da gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemelisiniz.

5. Knez Mihailova Caddesi


Her şehrin mutlaka ünlü bir caddesi vardır. Knez Mihailova’da Belgrad’ın en ünlü caddesidir. Tarihi binalarla kaplı caddede bir çok kafe,restoran ve alışveriş yapabilceğiniz mağazalar bulunmaktadır. Yol boyunca görebileceğiniz tarihi binalar arasında 1869 yılında inşa edilen Srpska Kruna Hotel; 1870’lerden kalma Knez Mihailova’daki özel evler ile 1835 yılında kurulan bir kafe olan Greka Kraljica’dır. Belgrad’a ilk kez geliyorsanız Knez Mihaiilova Caddesi şehri keşfetmeye başlamak için iyi bir seçim olacaktır.

6. Aziz Sava Katedrali


134 metrelik yüksekliğindeki kubbesi ile Belgrad’ın silüetinin bir parçası olan Aziz Sava Katedrali, tamamlandığı taktirde Balkanların en büyük kilisesi olacaktır. Kilise, Sırp Ortodoks kilisesinin kurucularından Aziz Sava’ya itaf edilmiştir. Kilise, Aziz Sava’nın gömülmüş olduğu düşünülen Viacar Yaylası’nda bulunmaktadır.
Beyaz mermer ve granitten oluşan kilisenin yapımına 1935 yılında başlandı fakat II. Dünya Savaşı sırasında durduruldu. Bu aranın ardından 1985’te yeniden başlanan inşaat halen devam etmekte olup, Belgrad’da gezilecek yerler listesinde başı çekmektedir.

7. Ada Ciganlija


Ada Ciganlija, Belgrad merkezinde bulunan Sava Nehri bir yarımadadır. Plajları ve spor tesisleri ile yaz boyunca günde 100.000 ziyaretçi almaktadır. “Belgrad’ın Denizi” olarak adlandırılan ada yemyeşil bir orman ile kaplıdır. Siz de, Sava Nehri‘nde yüzmek, nehir kenarında yürümek, bisiklete binmek, eğlence mekanlarına gitmek isterseniz, kesinlikle Ada Ciganlija’yı görmeden dönmemelisiniz.

8. Skadarlija Caddesi


Çok uzun bir cadde olmamasına rağmen neredeyse Belgrad’ın en ünlü caddesidir. Eski binalarla kaplı sokak aynı zamanda bohem bir atmosfere sahiptir. Skadarlija Caddesi Belgrad’ın Paris’teki Montmartre versiyonu olarak kabul edilir.
19. yüzyılda Çingene mahallesi olarak bilinen cadde, Dura Jaksiç’in evinde şairlerin, Skadarlija Akşamları için toplandıkları ve Çocuk Sokak Tiyatrosunun sirk gösterileri yaptığı yerdir. Yerel müzikler eşliğinde güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz mutlaka bu sokağa uğramanızı tavsiye ederiz.

9. Belgrad Kalesi (Kalemegdan)


Stratejik konumu nedeniyle, insanlar Neolitik çağlardan beri Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yerde yaşamaktadır.
Kalemegdan da tam bu noktada karşıdan gelen düşmanı rahatça görebilmek için dizayn edilmiştir. Osmanlı hakimiyetindeyken “kale” ve “meydan” kelimelerinin birleşiminden “Kalemeydan” ismi verilen bölge, günümüzde “Kalemegdan” olarak anılmaktadır. Parkın içerisinde, kalenin yanı sıra müzeler, anıtlar, parklar bulunmaktadır. Kalenin bulunduğu parka akşam saatlerinde uğrarsanız güneşin batışını Zemun manzarası eşliğinde seyredebilirsiniz.

Belgrad geziniz esnasında tarihi şehri, tur ile gezmek isterseniz, bu işi gönüllü yapan Free Walking Tour ailesine katılabilirsiniz. Her gün sabah 11 ve öğlen 4’te yaklaşık 2 buçuk saat süren ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki heykelin önünden başlayan tur bizce katılmaya değer.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...