Barselona, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Her yıl milyonlarca ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Peki Barselona’yı bu kadar popüler yapan nedir? Barselona’da, herhangi bir tatilcinin arzuladığı neredeyse her şey bulunmaktadır. Kolay ulaşım, olumlu hava koşulları, çekici plajlar, canlı gece hayatı, leziz yerel yemekler ve tarihi dokusu ile her zevkten insanın aradığını bulabileceği bir şehirdir.

Gördüğünüz gibi çeşitlilik açısından Barselona mükemmel bir şehirdir. Siz de yakın zamanda Barselona gezisi yapmayı düşünüyorsanız, bu seyahatiniz esnasında size yardımcı olacak, Barselona’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler listesi huzurlarınızda:

Barselona Gezilecek Yerler: En iyi 10

Camp Nou

Bir spor sever için, Barcelona’nın gözde mekanlarından biri Camp Nou’dur. Bu stadyum, herkesin bildiği gibi Barselona Futbol Klübü’nün ev sahipliğini yaptığı stadyumdur. 99.000 kişi kapasiteli bu nefes kesici stadyum Avrupa’nın en büyük stadyumu olma özelliğini taşımaktadır. Stadyumu maç olmadığı zamanlarda da ziyaret ederek yaklaşık 1,5 saat süren bir tur yapabilirsiniz. Stada giriş ücreti ise 25 Euro’dur. Eğer maç gününe denk gelirseniz  mutlaka stadda yerinizi alarak atmosferi deneyimlemenizi öneririz.

Museu Picasso

4.000’in üzerinde eser barındıran Museu Picasso, 20. yüzyıl İspanyol sanatçısı Pablo Picasso’nun en geniş koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Museu Picasso, Picasso’nun gençlik ve ergenlik döneminde şekillenen ve ölümüne kadar devam eden bir şehir olan Barselona kentiyle olan ilişkisini ortaya koyuyor. Müze, La Ribera’daki sarayda yer almaktadır. Müzeye giriş ücreti ise 14 Euro’dur.

Montjuic

Montjuïc, şehir merkezinin güneybatısında nispeten düz bir tepe olan geniş bir sığ tepedir. Tepenin doğu tarafı neredeyse uçsuz bucaksız bir uçurumdur ve şehrin hemen altındaki limana kuşbakışı izleme olanağını sağlar. Tepenin en tepesine çıkarak, burada bulunan kaleyi de ziyaret edebilirsiniz. Montjuic’de görebileceğiniz başka bir yapı ise Palau Nacional (Ulusal Saray) ‘dır. Neo-Barok tarzdaki görkemli bina, Museu Nacional d’Art de Catalunya’ya ev sahipliği yapmaktadır. Montjuic’de 1992 Olimpiyatları için yapılan bir dizi spor tesisi de bulunmaktadır.

Font Magica

Font Magica, Montjuic tepesinde Palau Nacional’ın altında ve Plaça d’Espanya ve Poble Espanyol de Barcelona’nın yakınında bulunan bir çeşmedir. Çeşme, 1929 yılında Barselona Uluslararası Sergisi için inşa edilmiştir. Bazı akşamlarda çeşme etrafında etkinlikler olmakta ve ziyaretçiler ışık, su ve müziğin muhteşem atmosferini deneyimlemektedir.

Casa Batllo

On dokuzuncu yüzyılda yeniden düzenlenmiş bir yapı olan Casa Batllo, Gaudí’nin Barselona’daki başyapıtlarından biridir. La Pedrera için genellikle göz ardı edilen La Casa Batllo, eşsiz mimarisi ve teras girişinde iki süs direği ile çarpıcı bir görüntü oluşturmaktadır. Benzersiz iç mekanı ise masalsı dış görünümü kadar olağanüstüdür.

Parc Guell

La Casa Batllo ve La Pedrera gibi diğer önemli eserleriyle ünlenen Antoni Gaudí’nin en ünlü eserlerinden bir diğeri de Parc Guell’dir. Alan, aslen Gaudi tarafından planlama ve peyzaj tasarımının çoğunu yapılarak konut olması amaçlandı. Sadece iki ev inşa edildi ve arazi daha sonra Barselona şehrine satıldı ve park haline geldi. Parc Guell, ünlü Salamander heykelinin yanı sıra mimar tarafından tasarlanan diğer binalar ve yapıların da ev sahipliğini yapmaktadır. Bu bölgeyi ziyaret ederek şehrin en çarpıcı atmosferine sahip Parc Guell’in büyüleyici görüntüsüne tanık olabilirsiniz.

Barceloneta Plajı

Barcelonata, Barselona’nın yedi farklı plajından biridir. 4,5 km’lik (2.8 mil) kıyı şeridinde uzanan Barceloneta, yaz tatili severler için keyifli bir alternatif olacaktır. Barceloneta, Barcelona’da bulunan plajlardan en popüleri ve şehir merkezine en yakın olandır. 1,100 metrelik (3,600 fit) kumlu plaj, plajda bulunan barlar açıldığı yaz aylarında kalabalıklaşır ve turistlerle dolup taşar.

Casa Mila

1906-1910 yılları arasında inşa edilen Casa Milà (La Pedrera), Katalan mimar Antoni Gaudi’nin tasarladığı son yapıttır. Renkli yapısı, düz olmayan bir kenarları ile, sanatçının en tuhaf ve ilgi çekici mimari eserlerinden biri olarak kabul edilir. İç mekan ve inanılmaz çatı yapısı ile ünlenmiştir.

La Rambla Caddesi

Barselona’nın en ünlü ve en kalabalık caddesi La Rambla’dır. Hepsi farklı bir yapıya sahip çeşitli sokaklardan oluşan bu cadde asıl anlamda La Ramblas olarak anılır. Plaza Catalunya’nın hemen yakınında, limana ve plaja doğru ilerleyen ziyaretçiler, caddede yürürken çok sayıda sokak sanatçısı, bar ve restoran ile ilgi çekici havası ile Boquería Market’i görebileceklerdir.

Sagrada Familia

La Sagrada Familia, her yıl yaklaşık 2,8 milyon ziyaretçi çeken Barselona’daki en popüler cazibe merkezidir. Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış büyük ve karmaşık bir bazilika olan Sagrada Familia’nın inşaatı 1882’de başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir. Son bilgilere göre binanın önümüzdeki 30 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Sagrada Familia ziyaretiniz esnasında kilisenin tüm alanlarına yerleştirilen tasarım öğeleri ve dini semboller sizi büyüleyecektir. Sagrada Familia’ya giriş için 15 euroya tek giriş bilet alabileceğiniz gibi, 2 günlük Barcelona City Pass alarak hem ulaşımı hem de Sagrada Familia dahil bir çok müze girişini ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. City Pass ücreti ise 2 gün için 83 Eurodur.

Dünya’nın her yerinden farklı kültürde ve farklı yaşta bir çok seyahat severin uğrak noktası olan Barselona ziyaretinizde görmeden dönmemeniz gereken yerleri sizler için sıraladık. Barselona seyahatiniz sonrasında, sizin için bir rehber niteliği taşıyan bu yazıya yorum yaparak, deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...