Yaz tatili için farklı alternatif arayan seyahat severler için derlediğimiz bu liste sayesinde Avrupa’nın En iyi Plajlarını keşfedeceksiniz.

Cala Tonnarella, Sicilya, İtalya

Sicilya, İtalya’nın haritadaki benzer görüntüsü olan çizmenin en uç kısmında yer alıp, Akdeniz’in en büyük adası olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle The Godfather(Baba) filmi ile Dünya’ya ününü duyuran adada yaz aylarında denizin keyfini çıkarabilceğiniz çok güzel plajlar bulunmaktadır.

Bu plajlar arasında en güzeli ise Zingara Tabiat Parkı içerisinde bulunan Cala Tonnarella’dır. Cala Tonnarella, kireç taşı kayalıklarla çevrilmiş beyaz kum ve masmavi denizin içiçe geçtiği bir plajdır.

Plaj, gizli bir vaha gibi olmasından ötürü, ulaşmak için de birazcık trekking yapmanız gerekmektedir. 1 saat kadar süren yolculuğunuzun sonunda ise muhteşem bir plajla ödüllendirilmenin keyfini yaşayakcasınız.

Durdle Door Plajı, Dorset, İngiltere

Durdle Kapı Sahilleri, Dorset, İngiltere’de bulunan ve kireçtaşı olan kemeri ile ünlenmiş, yemyeşil doğası ve altın kumu sahili ile Avrupa’nın en güzel doğal plajlarından birisidir. Dramatik kireçtaşı kemeri, yemyeşil, engebeli kayalıklarla ve yumuşak altın kumuyla Durdle Kapısı, tüm Avrupa’daki en doğal plajlardan biridir.

East Devon ile Dorset arasında kalan bu sahil şeridi, 2001 yılında Unesco Dünya mirası alın olarak ilan edilmiştir. Yolunuz İngiltere’ye düşürse bu doğal güzelliğin tadını çıkarmadan dönmeyin.

Praia de Albandeira, Algarve, Portekiz

Portekiz’in Algarve bölgesi özellikle yaz aylarında yüksek turist potansiyeline sahiptir.  Praia de Albandeira koyu diğer koylara göre turistlerin radarına nispeten yakalanmamış bir koy, hal böyle olunca ne şemsiye, ne de şezlong vardır. Tek yapmanız gereken altın sarısı kumun ve kristal rengi denizin keyfini çıkarmaktır.

Bu güzelliklere ek olarak, dalmayı sevenler için de su altı zenginliği açısından iyi bir alternatiftir.

Playa de Migjorn, Formentera, İspanya

Formentera’da bulunan tüm sahillerin eşsiz güzellikte denizi olması rağmen tüm güzelliği ile aralarından en öne çıkanı Playa de Migjorn’da bulunan bu 4 km uzunluğundaki plajdır. Bembeyaz kumu ve zümrüt mavisi denizi ise deniz severlerin ilgisini çekecek güzellikte.

Plajda, şemsiye-sezlong kiralayabilir ya da isterseniz havlunuzu serip özgürce takılabilirsiniz. Kafe ve bar bulunan plajda her türlü ihtiyacınızı karşılamanız için gerekenleri temin etmenizde kolay olacaktır.

Ile de Re, Bay of Biscay, Fransa

Fransa’nın batı kıyılarındaki Biscay Körfezi’nde bulunan Ile de Re, hem yumuşak, soluk kumu hem de beyaz renkle boyalı zarif rıhtım evleri nedeniyle yerli halk tarafından “Beyaz Ada” olarak anılmaktadır.

Upuzun plajı ve mavi-yeşilin en güzel tonunu bir arada görebileceğiniz bu sahil şeridi gezintiniz esnasında, Instagram hesabınız için çektiğiniz fotoğraflarda filtreye bile ihtiyaç duymayacaksınız.

Cala Goloritze, Sardinya, Italya

Unesco Dünya mirası listesinde yer alan bir plaj daha! Sardinya’nın kuzeydoğu kıyılarında yer alan bu plaj, İtalya’nın en güzel plajlarından biridir. Yüksek uçurumların arasından aşağı bakınca, beyaz kumu ve masmavi deniziyle adeta bir vaha gibi kendini göstermektedir. Yolunuz Sardinya’ya düşerse görmeden dönmemeniz gereken bu güzelliği aklınızın bir köşesine not edin.

Cala Macarella, Menorca, İspanya

Mallorca ve İbiza’nın kalabalık ve gürültülü plajlarından sıkıldıysanız, size huzur verecek ortamı ve turkuaz rengi denizi Menorca sahilleri iyi bir alternatif olabilir. Bu eşsiz güzellikteki kumsala ulaşmak için ise biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Cala Galdana kasabasından yaklaşık 2 km yürüyerek ya da arabanız var ise Ciutadella’dan 20 dakikalık bir yol giderek plaja ulaşabilirsiniz. Emin olun tüm emeklerinize değecek bir güzellik sizi bekliyor olacak.

Navagio Plajı , Zakynthos, Yunanistan

Navagio Plajı, tam ortasına gömülü olan batık yük gemisi sebebiyle Gemi Kalıntısı Plajı olarak da anılmaktadır. Dünyaca meşhur bir plaj olan Navagio’ya ulaşım ise sadece deniz yolu ile yapılmaktadır. Adadan kiralayacağınız küçük teknelerle veya toplu olarak taşıma yapan büyük tekneleri tercih edebilirsiniz.

Vik Siyah Kum Plajı, İzlanda

Bu seferki plajımız diğerlerine göre farklı bir plaj, burada beyaz kum görmeyeceksiniz. Vik plajında kum havyarı andıran bir siyahlıktadır. Ayrıca plajın bir çok yerinde bulunan bazalt sütunlar ortama çok farklı bir hava katmaktadır. Farklı yapısı ve her zaman bulamayacağınız havası sebebi ile Vik plajı farklı deneyimler yaşamak isteyenler için iyi bir alternatiftir.

Zlatni Rat, Brac, Hırvatistan

Hırvatistan’da birbirinden güzel bir çok plaj bulunmaktadır. Bu plajlar arasından en dikkat çekici olan ise farklı yapısı ile Zlatni Rat plajıdır. Yukarıdan bakıldığı zaman altın rengi bir kumu varmış gibi gözüken bu plaj, aslında ufak çakıllardan oluşmakta fakat denize girmenizi zorlaştıracak özellikte değildir. Masmavi suyu, farklı yapısı ile Zlatni Rat tatilinizi geçirebileceğiniz Avrupa destinasyonları arasında ön plana çıkanlardan. Eğer ki su sporlarına ilgi duyuyorsanız, rüzgar sörfü yapmak için ideal bir plaj olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...