Avrupa’daki en popüler gezi merkezlerinden biri olan Amsterdam, kozmopolit yapısı ile gitmeden önce planlarak gezilecek bir şehirdir. 100’ü aşkın kanala sahip Amsterdam, “Kuzeyin Venedik’i” olarak bilinen Hollanda’nın başkentidir. Bahsi geçen kanalların her biri Amsterdam’da gezilecek noktalar arasındadır ve mutlaka görülmesi gerekir.

Amsterdam aşırı büyük bir şehir olmaması sebiyle, şehri yürüyerek ya da kiralayacağınız bisikletlerle gezebilirsiniz. Ayrıca ilk gün yapacağınız tekne turu sayesinde şehrin neredeyse tüm önemli noktalarını görebilir ve acemiliğinizi bu şekilde giderebilirsiniz.

Amsterdam, iyi korunmuş ve çekici 17. yüzyıl mimarisi, modern, özgür  tutumlarıyla ünlenen bir şehirdir.  Kentte güzel sanatlar müzelerinden renkli çiçek pazarlarına,  coffeeshops”lardan red light disrict’e kadar bir çok alternatifi bünyesinde barındıran bir şehirdir.

Amsterdam’da Gezilecek Noktalar

10. Amsterdam Kraliyet Sarayı


Hollanda’daki üç kraliyet sarayından biri olan Amsterdam Kraliyet Sarayı, şehrin merkezinde, Dam Meydanı’nda yer almaktadır. 17. yüzyıldan kalma olan saray, il yapıldığı zamanlarda belediye binası olarak kullanılıp daha sonradan Napolyon’un kardeşi Louis tarafından saraya dönüştürülmüştür. Dış mekan Jacob van Campen tarafından kumtaşı ile inşa edilmiş olsa da iç mekan, 1800’lü yılların başındaki ayrıntılı İmparatorluk tarzının en önemli örneğidir. Saray, halen Hollanda Kraliyet ailesi tarafından Kraliyet etkinlikleri için kullanılmaktadır.

9. Dam Meydanı


Dam Meydanı, Amsterdam’ın en geniş ve en haraketli meydanıdır. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi bu alandaki en önemli gezi noktalarıdır. Amsterdam keşfe çıktığınız ilk gün gezinize Dam Meydanı’ndan başlayarak bir çok yeri yürüyerek gezmeniz mümkün olacaktır.

8. De Wallen – Red Light District


De Wallen, Amsterdam’ın meşhur bölgesi Red Light District’in diğer bir adıdır. Şehrin kentin yasal fuhuş için belirlenen alanı olan bu bölgede 100 kadar oda içerisinde, kırmızı ışıkla aydınlatılan pencerelerin önünde sizi ikna etmeye çalışan seks işçilerine tanık olabilirsiniz. Çok iyi korunan bölgede, istediğiniz gibi özgürce gezmekle birlikte foroğraf çekmek yasaktır.

7. Heineken Experience


Alkol kullanmasanız bile Heineken Experience‘i Amsterdam gezilecek yerler listenize eklemenizde bizce bir sakınca yok. Burası Amsterdam’ın eğlenceli ve ünlü gezi noktalarından biri. Hollanda’nın ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli sunumların yapıldığı internaktif müze gezginlere oldukça keyifli vakit geçirtmesi ile ünlü.

6. Vondelpark


1865 yılında açıldığında Nieuwe Parkı adını alan Vondelpark, Müze Meydanı’nın batısında, Amsterdam’ın Eski Güney bölgesinde, Oud-Zuid’de yer almaktadır. Park, Joost van den Vondel’in bir heykelinin parka 1867’de yerleştirilmesinden sonra şu andaki adını almıştır.

Heykeltıraş Louis Royer tarafından tasarlanmış ve hazırlanmış olan ünlü 17. yüzyıl Hollanda şairi ve oyun yazarının heykeli, parkın simgesidir. Park, halk ve turistler için popüler bir buluşma noktası olarak hizmet ediyor. Vondelpark’ta ister çimlere uzanıp rahatlayabilir, ister spor yapabilir, isterseniz de bisiklet sürerek parkın keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Anne Frank’ın Evi


Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen cazibe merkezi olan Anne Frank’ın Evi, Prinsengracht kanalı boyunca yer almaktadır.

Hikayesine gelince, müzenin yer aldığı bina, eski bir tüccara ait olup 1635 yılında yapılmıştır. 1942 yılında Amsterdam’daki Yahudileri toplayan Almanlardan kaçan Frank ve Van Pels aileleri, 25 ay boyunca buradaki gizli bir dairede saklanmışlardır.

1929 doğumlu olan Anne Frank da, 1942 – 1944 yılları arasında burada saklanmıştır ve bu süre zarfında yaşadıkları ile ilgili olarak günlük tutmuştur. 1960 yılında müze olarak açılan binayı ziyaret ederek Anne’nin yaşadığı odaları ve çok kısa ömrünü içeren sergileri görebilirsiniz.

4. Begijnhof


Begijnhof, Amsterdam gezilecek noktalar listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir. Begijnhof 1346 yılında katolik kardeşlerin manastır yemini olmadan yaşadığı bir bölgedir.  Begijnhof, geleneksel anlamda bir manastır değildi çünkü kadınlar evlenmeyi seçtikleri takdirde terk etmekte özgürdü.

Kardeşlik şapeline yenilenme sırasında el koyulduktan sonra mermer sütunlar ve vitraylı pencereler bulunan büyüleyici bir yapı olan Begijnhof Şapel’de gizlice ibadet etmeye başladılar. Begijnhof ayrıca 1392’de inşa edilen İngiliz Reform Kilisesi’nin ev sahipliğini yapmaktadır. Kentin 1465 yılından kalma en eski ahşap evi olan Het Houten Huis de Begijnhof’dadır.

3. Van Gogh Müzesi


Müze Meydanı’nın veya Museumplein’in kuzeybatı tarafında bulunan Van Gogh Müzesi, sanatçının resim ve mektuplarının dünyanın en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1970’lerde Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan dört katlı bir binada yer alan müze, Amsterdam’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir. Hollanda Post-Empresyonistinin iki yüz resim müzesinin ikinci öyküsünü işgal ediyor. Kronolojik olarak sergilenen resim, izleyicilere Van Gogh’un gelişen stiline samimi bir bakış sunuyor. Üçüncü hikaye, sanatçının sorunlu hayatı ve resimlerini restore etme çabaları hakkında bilgi içerir. En üst katta Van Gogh’un çağdaşları, Millet, Gaugin ve Daubigny gibi sanatçılar da dahil olmak üzere eserler sergilenmektedir.

2. Rijksmuseum


Müze Meydanı’nın kuzeydoğu kesiminde yer alan Rijksmuseum, tartışmasız sanat ve tarih müzelerinin en önemlisidir. Yaklaşık 1 milyon eser barındıran müze de 13. yüzyıldan kalma eserleri görmek mümkün. Toplam koleksiyon 13 yüzyıldan bu yana bir milyondan fazla esere rastlanmaktadır.

1885’te açılan müzede yaklaşık 8.000 eser sergilenmektedir. Bunların en ünlüsü Rembrandt, Frans Hals ve Johannes Vemeer’in resimleridir. Rembrandt’ın başyapıtı Night Watch’ı görmek isterseniz gezilecek yerler listenize mutlaka Rijksmuseum’u eklemelisiniz.

1.Amsterdam Kanalları


17. yüzyılda Amstel Nehrinin akışını kontrol etmek için yapılan kanallar, zamanında Amsterdam tüccarları tarafından kullanılmıştır. Şehirde bulunan yaklaşık 100 kanal üzerinde yapacağınız tekne turu hem şehri keşfetmek hem de geleneksel Hollanda mimarisini deneyimlemeniz için en iyi yoldur.

Yorum Yap

Loading Disqus Comments ...
Loading Facebook Comments ...